Sposób przeprowadzenia badania EEG


Badanie EEG wykonywane jest w pozycji leżącej lub siedzącej. Nagłowie osoby badanej umieszcza się 16-24 elektrod, w typowych miejscach zapisaną w międzynarodowej konwencji.

Sposób przeprowadzenia badania EEG

Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej lub siedzącej. Nagłowie osoby badanej umieszcza się 16-24 elektrod, w typowych miejscach zapisaną w międzynarodowej konwencji.

Skóra głowy w miejscach umieszczenia elektrod powinna być odtłuszczona przez wykonującego badanie – alkoholem lub eterem. W celu poprawienia przewodnictwa elektrycznego powierzchnia elektrod zostaje pokryta specjalnym żelem lub pastą przewodzącą. W czasie badania EEG pacjenta powinien być zrelaksowany i pozostawać w bezruchu.

W trakcie wykonywania badania EEG stosuje się metody mające wpływ na aktywność elektryczną mózgu:

  • - kilkakrotne zamykanie i otwieranie oczu
  • - 3-4 minutowa hiperwentylacja tzn. 30-40 głębokich oddechów na minutę
  • - fotostymulacja tzn. działanie błysków świetlnych o różnej częstotliwości jednakże pacjent ma oczy zamknięte
  • - sen fizjologiczny i podawanie środków farmakologicznych stosowane jest rzadko

Samo badanie trwa kilkadziesiąt minut. Wcześniej nie ma konieczności wykonania innych, pomocniczych badań. Jednakże bezwzględnie należy spełnić kilka wymagań. W ciągu 24 godzin poprzedzających badanie nie powinno się przyjmować leków pobudzających lub hamujących pracę ośrodkowego układu nerwowego (mózgu).

Przed badaniem nie należy pić napojów alkoholowych lub napojów zawierających kofeinę (mocna herbata, kawa, coca-cola). Na badanie należy przyjść po spożyciu lekkiego posiłku, aby nie występowały gwałtowne spadki cukru we krwi. Należy mieć czyste, umyte włosy i nie stosować kosmetyków do pielęgnacji włosów – lakiery, żele i inne środki do układania włosów.