eeg badanie eeg
EEG

Elektroencefalografia (EEG) − nieinwazyjna metoda diagnostyczna służąca do badania bioelektrycznej czynności mózgu za pomocą elektroencefalografu. Badanie polega na odpowiednim rozmieszczeniu na powierzchni skóry czaszki elektrod, które rejestrują zmiany potencjału elektrycznego na powierzchni skóry, pochodzące od aktywności neuronów kory mózgowej i po odpowiednim ich wzmocnieniu tworzą z nich zapis - elektroencefalogram

   
 
Sposób przeprowadzenia badania EEG

Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej lub siedzącej. Nagłowie osoby badanej umieszcza się 16-24 elektrod, w typowych miejscach zapisaną w międzynarodowej konwencji. Skóra głowy w miejscach umieszczenia elektrod powinna być odtłuszczona przez wykonującego badanie – alkoholem lub eterem. W celu poprawienia przewodnictwa elektrycznego powierzchnia elektrod zostaje pokryta specjalnym żelem lub pastą przewodzącą. W czasie badania pacjent powinien być zrelaksowany i pozostawać w bezruchu.

W trakcie wykonywania badania EEG stosuje się metody mające wpływ na aktywność elektryczną mózgu:

- kilkakrotne zamykanie i otwieranie oczu
- 3-4 minutowa hiperwentylacja tzn. 30-40 głębokich oddechów na minutę
- fotostymulacja tzn. działanie błysków świetlnych o różnej częstotliwości jednakże pacjent ma oczy zamknięte
- sen fizjologiczny i podawanie środków farmakologicznych stosowane jest rzadko

Samo badanie trwa kilkadziesiąt minut. Wcześniej nie ma konieczności wykonania innych, pomocniczych badań. Jednakże bezwzględnie należy spełnić kilka wymagań. W ciągu 24 godzin poprzedzających badanie nie powinno się przyjmować leków pobudzających lub hamujących pracę ośrodkowego układu nerwowego (mózgu). Przed badaniem nie należy pić napojów alkoholowych lub napojów zawierających kofeinę (mocna herbata, kawa, coca-cola). Na badanie należy przyjść po spożyciu lekkiego posiłku, aby nie występowały gwałtowne spadki cukru we krwi. Należy mieć czyste, umyte włosy i nie stosować kosmetyków do pielęgnacji włosów – lakiery, żele i inne środki do układania włosów.

Fale beta (β) mają częstotliwość od 13 do około 30 Hz, mają amplitudę poniżej 30 µV. Obrazują one zaangażowanie kory mózgowej w aktywność poznawczą. Fale beta o małej amplitudzie występują podczas koncentracji uwagi. Dodatkowo, mogą być wywołane przez różne patologie oraz substancje chemiczne takie jak benzodiazepiny.
Fale delta (δ) mają częstotliwość do 4 Hz. Obserwowane są głównie w 3. i 4. stadium snu (stadium NREM).
Fale theta (θ) mają częstotliwość od 4 do 8 Hz.
Fale alfa (α) mają częstotliwość od 8 do 13 Hz.
 
 

MENU